Marine Collagen – podrška mladolikom izgledu, zdravoj koži i zglobovima
Kliknite na “CC” za prikaz HR titlova
Kolagen je spoj esencijalnih aminokiselina koje tijelo ne može proizvesti samo, već se mora nadoknaditi putem hrane ili dopunskih izvora. To je “stanično ljepilo” koje pomaže držati zajedno sve vezivno tkivo u tijelu, osiguravajući strukturu za kosti, mišiće, tetive, zglobnu hrskavicu, krvne žile i organe, uključujući i cijeli probavni sustav.
Drugim riječima, ovaj esencijalni protein igra ključnu ulogu u našem izgledu i utječe na to kako se osjećamo.
Kolagen čini čak 80% proteina u našoj koži i između 25% i 30% ukupnih proteina u tijelu. To je najčešći protein i najzastupljenija tvar u tijelu, druga nakon vode.
Kako starimo, kolagen u koži i vezivnom tkivu slabi i gubi snagu, što dovodi do povećanog broja bora i opuštanja kože. S godinama, koža postaje tanja jer sadrži manje kolagena i elastina.
Elastin i kolagen rade zajedno kako bi koža izgledala mladoliko. Kolagen pruža snagu i čvrstoću za podršku strukturi kože, a elastin doprinosi mekoći i elastičnosti.
U mlađim godinama tijelo proizvodi dovoljno kolagena, kako bi tkiva bila gipka i mlada. Međutim, kada prođemo tridesete, to se počinje mijenjati.
U 40-tim godinama sposobnost tijela da proizvodi vlastiti kolagen opada za oko 25%. Do 60. godine proizvodnja pada na otprilike polovicu mladenačke razine.
Loše zdravlje probavnog trakta, hormonska neravnoteža, pušenje, alkohol, neaktivnost, višak ugljikohidrata i šećera, te drugi čimbenici, mogu pridonijeti gubitku kolagena.
Na sreću, suplementi koji ga sadrže, omogućuju usporavanje opadanja njegove razine, a čak pomažu i pri njegovoj ponovnoj izgradnji, pružajući strukturu i podršku za:
- Kosti i zglobnu hrskavicu
- Mišiće i tetive
- Krvne žile i organe
- Kožu, kosu i nokte
Obnova kolagena je “unutrašnji posao”
Zdrava, blistava koža počinje unutar tijela proizvodnjom kolagena i njegovim održavanjem.
Hidratantne kreme s kolagenom ne mogu puno pomoći, jer su njegove molekule u takvim proizvodima obično prevelike da bi prošle kožnu barijeru do dubljih slojeva kože, a još manje do drugih organa, gdje bi potreba za kolagenom mogla biti još veća.
Najzastupljenija vrsta kolagena, tip I, nalazi se u vezivnom tkivu, tetivama, kostima i u koži svih kralježnjaka.
Međutim, ako želimo izbjeći ili smanjiti potrošnju sastojaka dobivenih od sisavaca, Marine Collagen je izvanredna alternativa tradicionalnim izvorima kolagena tipa I.
Kolagen iz morskih izvora je tip I, isti kao i kolagen u ljudskom tijelu.
Ova vrsta kolagena neophodna je za elastičnost, fleksibilnost i čvrstinu kože, tetiva i ligamenata, rožnice, hrskavice, kostiju, krvnih žila i stijenki probavnog trakta.
Bogatstvo norveških voda
Marine Collagen se dobiva iz kože divljeg dubokomorskog bakalara (Gadus morhua) koja ga obilno sadrži ( oko 80% njene težine je po sastavu kolagen).
Ova riba se lovi održivim ribolovom u bistrim vodama sjevernog Atlantskog oceana u Norveškoj.
Održivost i ekološki ulov su vrlo važni čimbenici.
Bakalar se ne lovi zbog kože. Kao važna riba na komercijalnom tržištu hrane, bakalar se obično prerađuje u filete, ostavljajući za sobom više od 30 tisuća tona riblje kože godišnje, koja bi se inače bacila, ako se ne bi iskoristila za proizvodnju kolagena.
Kako bi se osigurala kvaliteta, sljedivost i održivost, formula dr. Mercole Marine Collagen je certificirana od strane Marine Stewardship Council-a (MSC).
Sljedivost je glavni element kvalitete uključen u certifikaciju “od broda do police” koji se često zanemaruje.
Pravilna sljedivost:
- Osigurava da bakalar potječe iz ribarstva s MSC certifikatom
- Štiti kupce i ribarstvo od lažnog označavanja
- Izbjegava rizik od ribarstva koji nabavlja proizvode iz nezakonitog, nereguliranog i neprijavljenog ribolova
Dobavljač ovog morskog kolagena osigurava 100% sljedivost bakalara od mora do police u kontroliranom lancu
vrijednosti, uključujući ulov, preradu i njegovu logistiku, do završne obrade, specifikacije proizvoda, te interne i vanjske kontrole.
Sve to znači da možemo pratiti ribu od točne lokacije ulova, koristeći GPS sustav na svakom plovilu.
Zbog čega su peptidi morskog kolagena tako korisni za zdravlje?
Marine Collagen pruža najčišći izvor visokokvalitetnih kolagenskih peptida dostupnih na tržištu danas.
Što su peptidi?
Kolagenski peptidi su mali proteinski fragmenti, visoko topljivi u vodi, koji nastaju enzimskom hidrolizom. Sadrže više od 90% proteina, što ih čini izuzetnim izvorom kolagena.
Dva čimbenika čine peptide u morskom kolagenu iznimno vrijednim za prehranu ljudi: njihova manja veličina čestica i niža molekularna težina.
Peptidi u tabletama Marine Collagen imaju prosječnu molekularnu težinu od 3000 Da.
Ova niža molekularna težina omogućuje laku apsorpciju kolagenskih peptida u probavnom traktu. Nakon što se apsorbiraju, isporučuju svoje aminokiseline i visoke koncentracije hidroksiprolina i hidroksiprolin-glicin dipeptida, kako bi podržali zdravlje organa kojima je najviše potreban.
U usporedbi s nekim drugim vrstama kolagena, poput većih molekula želatine, ovi kolagenski peptidi se lakše probavljaju i iskorištavaju u tijelu.
Studije pokazuju širok raspon potencijalnih prednosti oralnih kolagenskih peptida dobivenih iz ribe:
- Koža mladolikog izgleda – hidrolizat morskog kolagena obnavlja izgled mladenačke kože, pomažući u smanjenju znakova preranog starenja. Kliničko ispitivanje žena u dobi od 35 do 55 godina pokazalo je značajno povećanje elastičnosti kože i smanjenu pojavu finih bora
- Povećana vlažnost kože – Opsežna studija s peptidima ribljeg kolagena pokazala je pozitivan učinak na hidrataciju kože. Razina vlažnosti kože porasla je za 12% tijekom razdoblja od osam tjedana, a i gustoća kolagena kože se povećala, što se pripisuje povećanju glikozaminoglikana koji vežu vodu i sadržaj kolagena u koži
- Pozitivni učinci na mišićno-koštani sustav – Mnoge znanstvene i pretkliničke studije pokazuju pozitivne učinke na fleksibilnost tetiva, stabilnost ligamenata, metabolizam kostiju, mineralizaciju koštanog matriksa, integritet mišića i kostiju, kao i povećanu sintezu kolagena
Kod ribljeg kolagena poželjan je hidrolizirani kolagen
Suplementi kolagena mogu biti hidrolizirani ili nehidrolizirani. Peptidi kolagena u morskom kolagenu su hidrolizirani oblik kolagena.
Nehidrolizirani kolagen obično sadrži širi spektar očuvanih aminokiselina ili peptida, ali hidrolizirani (riblji) kolagen ima veću bioraspoloživost, jer izolira ili razbija fragmente peptida na duljinu koja se može apsorbirati.
Tijekom procesa enzimske hidrolize, veće molekule se razgrađuju na manje, što omogućuje peptidima kolagena da postanu bioaktivni.
Enzimska hidroliza je poželjna metoda obrade riblje kože. Ova čišća, nježnija metoda čuva hranjivu vrijednost kože i ne ostavlja ostatke organskih otapala ili jakih, otrovnih kemikalija u gotovom proizvodu.
Kako hidrolizirani morski kolagen peptidi djeluju u tijelu?
Kada se uzimaju oralno, hidrolizirani peptidi morskog kolagena dolaze do tankog crijeva, gdje se apsorbiraju i odlaze u krvotok.
Peptidi kolagena se distribuiraju u razne organe kroz mrežu krvnih žila, a posebno u dermis ili unutarnji sloj kože koji se sastoji od kolagena, vezivnog tkiva i drugih komponenti kao što su folikuli dlake, žlijezde znojnice, krvne žile i živčani završeci.
Glavna uloga dermisa je da štiti kožu, a da istovremeno osigurava sastav vezivnog tkiva za snagu, fleksibilnost i zaštitu dubljih anatomskih struktura. Također igra važnu ulogu u osjetu i regulaciji temperature tijela.
Kolagen tipa I je glavna komponenta dermisa.
Zbog obilnih aminokiselina kolagena, bioaktivni peptidi nude i druge vrijedne funkcije, kao što su:
- Antioksidativno djelovanje protiv štetnih slobodnih radikala
- Održavanje zdrave razine lipida u koži
- Potpora apsorpciji minerala
- Podrška pravilnom imunološkom odgovoru
Za dodatnu podršku proizvodnji kolagena tipa I, Marine Collagen Dr. Mercole se može kombinirati sa Silicijem, Liposomalnim vitaminom C, ili Bezalkoholnom tinkturom organskog vitamina C